Kokius papildus vartoti sportuojant?

Kokius papildus vartoti sportuojant?
Publikuota 2022-12-09 Skaitė 879

Kalbant apie sveikatą, sportą ir gerą savijautą, visada turėsime pakalbėti ir apie mitybą. Sveikos ir subalansuotos mitybos svarbos neįmanoma pervertinti. Tačiau kai kurie žmonės gali pastebėti, kad net ir sveikai maitindamiesi jie negali patenkinti visų savo organizmo poreikių, ypač kai reikia intensyviai sportuoti. Tokiais atvejais verta pagalvoti apie maisto papildus. Svarbu juos pasirinkti tinkamai ir pirkti tik kokybiškus, patikimų gamintojų produktus, o juos vartoti atsakingai.

Šiame straipsnyje sužinosite būtent tai, kokius papildus vartoti sportuojant!

Prieš pradedant – poreikių ir tikslų analizė

Prieš pradedant vartoti bet kokius papildus, svarbu apsibrėžti aiškius tikslus. Papildai padeda tikslo siekti, tačiau neteikia garantijų. Dėl to pavadinime ir yra žodis „papildai“, kadangi jie praturtina ir papildo mitybos racioną. Su papildais lengviau: auginti raumenis, masę, numesti svorio, pagerinti tam tikrus rezultatus, tačiau jie negali tapti maisto pakaitalu.

Jeigu esate alergiški, atsigaunate po traumų arba turite nuogąstavimų dėl sveikatos, gali būti verta pasitarti su profesionaliu treneriu, sveikatos priežiūros paslaugų teikėju arba licencijuotu mitybos specialistu ir nustatyti, kokie papildai jums tinka. Taip yra todėl, kad kiekvieno žmogaus mitybos poreikiai yra unikalūs, ir tai, kas tinka vienam žmogui, gali netikti kitam.

Pagrindinės papildų rūšys

Ieškodami, kokius papildus vartoti sportuojant, dauguma visuomet atsiremia į tai, jog yra keletas pagrindinių jų rūšių, kurie gali būti naudingi kone visiems reguliariai fiziškai aktyviems žmonėms. Tai yra:

  • Baltymai - jie yra būtini raumeniniam audiniui formuoti ir atkurti. Baltymai gali skatinti raumenų augimą ir padeda atsigauti po fizinio krūvio. Baltymų milteliai ir batonėliai yra labai populiarios papildų rūšys, tačiau jų taip pat galima rasti tokiuose maisto produktuose kaip vištiena, žuvis, kiaušiniai ir graikiškas jogurtas.
  • Kreatinas - tai yra natūralus junginys, padedantis aprūpinti raumenis energija. Jį dažnai vartoja kultūristai ir kiti sportininkai, kad padidintų raumenų masę ir pagerintų treniruočių rezultatus. Jeigu tikslas – ryškūs, dideli raumenys, kreatinas gali būti naudingas.
  • Šakotosios grandinės aminorūgštys (BCAA) - tai yra trijų nepakeičiamųjų aminorūgščių (leucino, izoleucino ir valino) grupė. Visos BCAA atlieka svarbų vaidmenį raumenų augimo ir atsigavimo procesuose. Nors jų galima rasti daug baltymų turinčiuose maisto produktuose, tačiau papilduose esančios dozės daug labiau patenkina poreikius.
  • Beta alaninas – tai yra pakeičiamoji aminorūgštis, kuri padeda gerinti fizinį pajėgumą ir didinti raumenų masę.
  • Vitaminų kompleksai - jie skirti aprūpinti organizmą ir naudingi visiems, o ypač – sportuojantiems. Stipriausias.lt elektroninėje parduotuvėje rasite daug įvairių vitaminų kompleksų rūšių, o juose esantys konkretūs vitaminai ir mineralai gali skirtis.  Paprastai daugumos vitaminų kompleksų sudėtyje yra vitaminų A, C, D, E, taip pat B grupės vitaminų (tiamino, riboflavino, niacino, vitamino B6, vitamino B12 ir folio rūgšties) ir mineralų, tokių kaip kalcis, geležis, magnis ir cinkas.

Be minėtų papildų, taip pat svarbu įsitikinti, kad gaunate pakankamai vitaminų ir mineralų su maistu arba su multivitaminais. Tai vitaminai D ir C, kalcis ir geležis. Yra specifinių papildų vyrams, moterims, vyresniems žmonėms ir ne tik. Nors pagrindines rūšis išvardinome, geriausias sprendimas gali skirtis, priklausomai nuo jūsų tikslo!

Tikslas – auginti raumenis, kokius papildus rinktis?

Galvojate apie raumenų auginimą ir nežinote, kokius papildus vartoti sportuojant būtent šiam tikslui pasiekti?

Norint auginti raumenis, svarbiausias faktorius yra gerai suplanuotos treniruotės ir sveika bei subalansuota mityba. Visgi dėl to, kad šis tikslas yra labai prestižiškas ir svarbus, daug kas persistengia arba netinkamai vartoja papildus. 

Raumenų augimui palaikyti dažniausiai vartojami šie papildai: baltymai (ypač išrūgų), aminorūgštys ir kreatinas. Šie papildai gali padėti suaktyvinti baltymų sintezę raumenyse, padidinti jėgą ir darbingumą bei sumažinti raumeninio audinio irimą fizinio krūvio metu. 

Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad papildai nepakeičia sveikos mitybos ir reguliaraus fizinio krūvio. Subalansuota mityba, kurią sudarytų tinkamai dozuojami vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai ir liesi baltymai, yra būtina bendrai sveikatai ir raumenų auginimui. Be to, raumenų masei auginti ir palaikyti būtina reguliari mankšta.

Svarbiausios taisyklės vartojant papildus raumenims auginti

Norint tinkamai naudoti maisto papildus raumenų augimui, svarbu atidžiai perskaityti maisto papildo etiketę ir instrukcijas ir įsitikinkite, kad suprastumėte, kaip tinkamai vartoti maisto papildą.

Vartokite papildą rekomenduojama doze ir rekomenduojamu laiku. Pavyzdžiui, jei vartojate baltymų miltelius raumenų augimui palaikyti, jums gali būti rekomenduojama juos vartoti prieš arba po treniruotės. Stebėkite savo pažangą ir prireikus koreguokite maisto papildo vartojimą. Jei nepastebite norimų rezultatų arba pasireiškia nepageidaujamas poveikis, tai ženklas, kad reikėtų kažką keisti arba nutraukti papildų vartojimą.

Populiariausi papildai raumenų auginimui

Kazeinas ir išrūgų baltymai – tai populiariausi produktai raumenų auginimui. Šių baltymų yra pieno produktuose, pavyzdžiui, piene ir sūryje. Jie labai efektyvūs, todėl ir jų papildai – labai geidžiami. 
Kazeino baltymai yra lėtai virškinami baltymai, kurie gali padėti palaikyti raumenų augimą ir atstatymą. Šie produktai dažnai vartojami prieš miegą, nes gali padėti užtikrinti pastovų aminorūgščių tiekimą raumenims nakties badavimo metu.

Na, o išrūgų baltymai yra greitai virškinami baltymai, kuriuos organizmas įsisavina per trumpą laiką. Juos rekomenduojama vartoti prieš treniruotę arba po jos, nes ti gali paskatinti raumenų augimą ir atstatymą.

Tiek kazeino, tiek išrūgų baltymai gali būti naudingi raumenų augimui ir palaikymui, tačiau konkreti baltymų rūšis ir laikas, kurį pasirinksite, priklausys nuo jūsų individualių poreikių ir tikslų

 

Rašyti komentarą
Taip pat skaitykite
2022-12-09
Maisto papildai - tai produktai, skirti papildyti asmens mitybos racioną. Jų sudėtyje rasime didesnę...
2023-01-30
Pasaulyje vyrauja gana plačiai paplitusi, bet klaidinga nuomonė, kad maisto papildų vartojimas gali ...
2023-01-30
Žuvų taukai yra populiarus maisto papildas, kuriame gausu omega - 3 riebalų rūgščių, tokių, kurios b...
Susijusios prekės
Nutrend Flexit Gelacoll. Maisto papildas kapsulės Nutrend Flexit Gelacoll tai ilgalaikė sąnarių apsa..
Nuo €950
548
100% Pure All Natural Whey Protein yra beskonio išrūgų baltymų koncentratas, kurio sudėtyje y..
€2500
683
100% Whey Protein - tai aukščiausios kokybės greitai įsisavinamas išrūgų baltymų konce..
€6400
757
CryoCell yra sinergetinės sudėties formulė, kurioje yra svarbiausios veikliosios medžiagos, ats..
€6500
793
Everbuild Glutamine 5000 suteikia L-glutamino aminorūgštį gryniausia forma. Tai labiausiai pa..
€2000
794
Cryo Beef Amino yra maisto papildų pramonės evoliucijos produktas. Jis yra unikalus ir gali būti lai..
€3300
622
Voltage Energy Pack - tai energetinių batonėlių rinkinys. Šie batonėliai suteikia lėtai i&sca..
€740
785
Recovery Protein Shake - tai produktas skirtas vartoti po intensyvaus fizinio krūvio. Jo sudėty..
€1150
780
Nutrend Flexit Gel Tepalas išoriniam naudojimui. Flexit Gold Gel - tai specialus aktyvių medž..
€605
158
Rašyk
Skambink